+91 9962590571, 8220666148
enquiry@iascertification.com

cGMP Sertifikası

cGMP Certification

Introduction to cGMP

Current Good Manufacturing Practices (cGMP) are the essential practices required to bring effective improvements in the manufacturing process of Pharmaceutical products, cosmetics, food and beverages, dietary supplements, drub products, medical devices, etc. These practices help the organizations to control and monitor the design, measurement and manufacturing process, operational environment and infrastructure facilities.

What is cGMP Certification and why is it important?

cGMP Certification demonstrates the organization’s involvement in developing high-quality products. It enhances credibility and helps gain the confidence of the consumers. This certification provides access to export your products internationally. Also, this certification inspires manufacturers to follow current technologies in the development of goods.

What are the benefits of achieving the CGMP Certification?

The benefits of obtaining CGMP Certification are,

 • Increased credibility
 • Betterment in the product quality
 • Enhanced customers’ confidence
 • Free marketability
 • International market access
 • Positive reputation
 • Also, new export opportunities

Who are we?

IAS (Integrated Assessment Services) is a UQAS accredited ISO Certification body in Turkey. We have more than 13 years of professional experience in auditing and issuing both management system certification as well as product certification. We certainly help our clients (organizations/manufacturers) to meet the requirements to full potential for obtaining the globally recognized certification.

IAS provides CGMP Certification Service not only in Turkey but also in numerous countries across the world such as India, Malaysia, Singapore, Bangladesh, Philippines, Thailand, Vietnam, Oman, Qatar, Kuwait, UAE, Saudi Arabia, Egypt, Brazil, Mexico, Peru, and so on.

IAS offers process certifications against numerous ISO management system standards such as ISO 9001, 14001, 27001, 50001, 45001, etc. We also offer plenty of product certification including CGMP, Green, Kosher, GOST-R, Halal, BRC, etc.

We are also famous for providing ISO training courses. IAS conducts lead auditor training, internal auditor training as well as awareness and foundation training on various ISO management system standards.

With simple processes and effective methods, we guide our clients to implement the requirements and also to achieve the certification as fast as possible.

Find more details about our auditing process and CGMP Certification service in Turkey just by dialing the below-mentioned numbers!

cGMP’ye Giriş

Mevcut İyi Üretim Uygulamaları (cGMP), Farmasötik ürünler, kozmetikler, yiyecek ve içecekler, diyet takviyeleri, drub ürünleri, tıbbi cihazlar vb. üretim sürecinde etkili iyileştirmeler sağlamak için gerekli olan temel uygulamalardır. Bu uygulamalar, kuruluşların kontrol ve izlemesine yardımcı olur. tasarım, ölçüm ve üretim süreci, operasyonel ortam ve altyapı tesisleri.

cGMP Sertifikasyonu nedir ve neden önemlidir?

cGMP Sertifikasyonu kuruluşun yüksek kaliteli ürünler geliştirmeye katılımını gösterir. Güvenilirliği artırır ve tüketicilerin güvenini kazanmaya yardımcı olur. Bu sertifika, ürünlerinizi uluslararası olarak ihraç etmek için erişim sağlar. Ayrıca bu sertifika, üreticilere ürünlerin geliştirilmesinde güncel teknolojileri takip etmeleri için ilham veriyor.

CGMP Sertifikasyonunu almanın faydaları nelerdir?

CGMP Sertifikası almanın faydaları,

 • Artırılmış güvenilirlik
 • Ürün kalitesinde iyileşme
 • Müşterilerin güvenini artırdı
 • Ücretsiz pazarlanabilirlik
 • Uluslararası pazar erişimi
 • Olumlu itibar
 • Ayrıca yeni ihracat fırsatları

Biz kimiz?

IAS (Integrated Assessment Services), Türkiye’de UQAS tarafından akredite edilmiş bir ISO Sertifikasyon kuruluşudur. Hem yönetim sistemi belgelendirmesini hem de ürün belgelendirmesini denetleme ve düzenleme konusunda 13 yıldan fazla profesyonel deneyime sahibiz. Müşterilerimize (kuruluşlar/üreticiler) dünya çapında tanınan sertifikayı almak için gereksinimleri tam potansiyel olarak karşılamalarında kesinlikle yardımcı oluyoruz.

IAS, sadece Türkiye’de değil, Hindistan, Malezya, Singapur, Bangladeş, Filipinler, Tayland, Vietnam, Umman, Katar, Kuveyt, BAE, Suudi Arabistan, Mısır, Brezilya, Meksika gibi dünyanın birçok ülkesinde CGMP Sertifikasyon Hizmeti vermektedir. Peru ve benzeri.

IAS, ISO 9001, 14001, 27001, 50001, 45001, vb. gibi çok sayıda ISO yönetim sistemi standardına karşı süreç sertifikaları sunar. Ayrıca CGMP, Green, Kosher, GOST-R, Helal, BRC vb. dahil olmak üzere çok sayıda ürün sertifikası sunuyoruz.

Ayrıca ISO eğitim kursları vermemizle de ünlüyüz. IAS, baş denetçi eğitimi, iç denetçi eğitiminin yanı sıra çeşitli ISO yönetim sistemi standartları hakkında farkındalık ve temel eğitimler vermektedir.

Basit süreçler ve etkili yöntemlerle, müşterilerimizin gereksinimleri uygulamalarına ve ayrıca sertifikasyona mümkün olan en kısa sürede ulaşmalarına rehberlik ediyoruz.

Yalnızca aşağıda belirtilen numaraları çevirerek, Türkiye’deki denetim sürecimiz ve CGMP Sertifikasyon hizmetimiz hakkında daha fazla ayrıntı bulun