+91 9962590571, 8220666148
enquiry@iascertification.com

HACCP Sertifikası

HACCP nedir?

IAS, gıda tedarik zinciri boyunca mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel kontaminasyonu önlemek için uluslararası kabul görmüş bir standart olan uygun bir HACCP (Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktası) oluşturmak ve uygulamak için kapsamlı destek sağlar. Bir HACCP standardı, gıda işleme zincirinin kritik aşamalarında daha fazla kontrol ve izleme sağlamak için tasarlanmıştır.

Bir gıda güvenliği yönetim sistemi, güvenli gıdanın hazırlanması için tehlike oluşturabilecek tehlikeleri belirlemenize ve kontrol etmenize izin vermelidir. Neyin yanlış gidebileceğini belirlemeyi ve tahmin etmeyi, önlemeyi planlamayı ve bunu yaptığınızdan emin olmayı içerir. HACCP yasal bir gerekliliktir ancak işinize de fayda sağlayacaktır.

HACCP Sertifikası Hakkında

HACCP sertifikası, üretimden tüketime kadar gıda güvenliğini sağlamayı amaçlayan bir yöntemin kanıtlandığının kanıtıdır. HACCP sertifikası, denetim doğrulaması şirketinizin gıda güvenliği yönetim sisteminin bağımsız olarak denetlendiğini ve HACCP yönergelerini karşıladığını kanıtladığında verilir. HACCP akreditasyonu, müşterilerinize en yüksek düzeyde gıda güvenliği ve ürün kalitesi sunmanıza yardımcı olur.

HACCP sertifikası müşteriye, tedarikçinin kaliteye, ürün güvenliğine ve zaman içinde gıda kalitesini iyileştirme süreçlerine kendini adadığını gösterir. HACCP akreditasyonu, gıda, ilaç, tıbbi cihaz ve ürün üreticileri ve distribütörleri için iyi yönetim uygulamalarının önemli bir ölçüsü haline gelmiştir. HACCP sertifikası, birincil üretimden nihai paketlemeye kadar tüm tedarik zinciri boyunca tüketici için risk oluşturabilecek tehlikeleri belirleyip kontrol ederek kontaminasyonu önlemeye yardımcı olur.

Neden HACCP Sertifikasına ihtiyacınız var?

HACCP sertifikası, gıda güvenliği yönetim sisteminizin etkin bir şekilde çalıştığını kontrol etmek ve standarda uygunluğunu doğrulamak için bağımsız bir değerlendirme sağlar ve böylece markanızın itibarını korumaya yardımcı olur.

HACCP sertifikası, gıda ürünlerinin üretim sürecinin çeşitli aşamalarında oluşabilecek riskleri belirlemek için bir sistem geliştirmenizi gerektirir. HACCP akreditasyonu almak, gıda üretim sürecinde oluşabilecek kontaminasyonu önlemenize yardımcı olacaktır.

Türkiye’de Kimler HACCP Sertifikası Alabilir?

Gıda işleme, ilaç ve tıbbi cihazlar dahil olmak üzere yüksek riskli sektörlerde HACCP sertifikası kullanılmaktadır. HACCP Sertifikasyonu, aşağıdaki ürünleri üreten, üreten veya satan kuruluşlar için faydalıdır:

 • Meyveler sebzeler
 • Süt Ürünleri
 • Et ve Et Ürünleri
 • Çiftlikler, Balık ve Balık Ürünleri
 • Kuruyemiş ve Kuruyemiş Ürünleri
 • Fırın & Şekerleme
 • Restoranlar ve Oteller
 • Fast Food Operasyonları

HACCP Sertifikası nasıl alınır

Şirketinizin gıda güvenliği yönetim sisteminin incelenmesi, HACCP sertifikasına ulaşmanın ilk adımıdır. HACCP akreditasyonu, HACCP plan incelemelerinin ardından sık sık yapılan uyum denetimleri ve HACCP plan revizyonları yoluyla tamamlanır ve HACCP ilkelerine ve sürekli gelişime bağlılığı gösterir. HACCP uyumluluğunu sağlamak için, HACCP sertifikası her üç yılda bir yenilenmelidir ve HACCP sertifikasından sonra her yıl HACCP plan incelemeleri gerekebilir.

IAS üzerinden HACCP Sertifikası alma prosedürü?

HACCP sertifikası, HACCP kavramlarının, HACCP sistem tasarımının ve HACCP uygulamasının kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir. IAS üzerinden HACCP Sertifikası alma süreçleri aşağıdaki gibidir:

Adım 1: HACCP sertifikası için teklif almak için IAS başvuru formunu doldurun.

Adım 2: IAS denetçileri, HACCP ekibinizle bir HACCP sertifika denetimi ayarlayacaktır.

Adım 3: HACCP sertifikasyon denetimini tamamlayın ve gerekirse düzeltici önlem alın.

Adım 4: HACCP sertifikası IAS tarafından verilecektir.

HACCP Sertifikasyon Denetimi Sırasında Ne Beklemeli?

Bir gıda güvenliği HACCP denetiminin amacı, firmanızın HACCP sertifikası almadan önce HACCP standardının gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını doğrulamaktır. Bu, denetçi aracılığıyla aşağıdakiler tarafından gerçekleştirilecektir:

 • Tesisiniz bir HACCP sertifikası düzenlenmeden önce yerinde denetimden geçecektir.
 • HACCP standartlarını anlama düzeylerini belirlemek için kilit çalışanlarla görüşmeler yapılacaktır.
 • Sistemin devreye alınması sırasında üretilen gıda güvenliği / HACCP kayıtlarının bir örneği, HACCP akreditasyonundan önce incelenecektir.
 • HACCP planının yanı sıra bir HACCP sertifikasının verilmesi için ilgili politikalar, prosedürler, belgeler ve formlar gözden geçirilecektir.

Denetimin başarıyla tamamlanmasının ardından kuruluşunuza bir HACCP sertifikası verilecektir.

HACCP’in Türkiye’deki Avantajları

Aşağıdakiler, HACCP sertifikası almanın birçok avantajından sadece birkaçıdır:

 • Gıda zehirlenmesi riskini azaltır.
 • HACCP kontrolleri, E Coli ve Listeria kontaminasyonu gibi patojenlerin riskini azaltmada etkilidir.
 • Bildirilmemiş alerjiler gibi risk faktörlerine karşı koruma sağlar, israfı ve tekrarlamayı ortadan kaldırarak verimliliği artırır.
 • Artan çalışan bilgisi ve bağlılığı sayesinde verimli personel
 • Artan tüketici güveni ve memnuniyeti
 • HACCP sertifikası, müşterilerinize HACCP’nin kuruluşunuzun gıda güvenliği yönetim sisteminin ayrılmaz bir parçası olduğunu gösterir.

HACCP Belgesi Fiyatı

HACCP belgesi fiyatı, şirketin büyüklüğü, çalışan sayısı, lokasyon sayısı, şirketin faaliyet kapsamı ve bunlarla ilişkili riskler gibi birkaç faktöre bağlıdır. Bu nedenle toplam HACCP belgesi fiyatı belirlemek zordur. Şirketiniz için HACCP belgesi fiyatı öğrenmek istiyorsanız, ücretsiz fiyat teklifi için lütfen bugün IAS ile iletişime geçin.

Türkiye’de HACCP, HACCP sertifikası nasıl alınır veya HACCP belgesi fiyatı, hakkında daha fazla bilgi için lütfen info@iasiso.com adresinden ISO profesyonel ekibimizle iletişime geçin.