+91 9962590571, 8220666148
enquiry@iascertification.com

VAPT

Soruşturma için

[contact-form-7 id=”4259″ title=”Product Certification”]

Güvenlik Açığı Değerlendirmesi ve Sızma Testi

VAPT Sertifikasyonu, meşru bir saldırı olması durumunda, bir hedefin hangi oranda ele geçirilebileceğini araştırmak için güvenlik açıklarını bulma ve derinlemesine araştırma sanatıdır. Bir sızma testi, güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak ve tanımlanan güvenlik açıklarıyla ilgili pratik riskleri vurgulamak için ağdan, sunuculardan, bilgisayarlardan, güvenlik duvarlarından vb. yararlanmayı içerecektir.

 Güvenlik Açığı Değerlendirmesi ve Sızma Testinin Aşamaları

Penetrasyon testi Sertifikasyon birden fazla aşamaya ayrılabilir; bu, kuruma ve yürütülen testin türüne göre değişir – dahili veya harici. Her aşamayı tartışalım:

 • Anlaşma aşaması.
 • Planlama ve keşif.
 • Erişim Kazanma.
 • Erişim sürdürme.
 • Kanıt toplama ve rapor oluşturma.

Penetrasyon Testi Sertifikasyonu Neden Önemlidir?

Güvenlik personeline izinsiz girişle başa çıkma konusunda gerçek bir uzmanlık sunabilirler.

Bir sızma testi Sertifikasyonu, çalışanlara bilgi verilmeden yapılmalıdır ve yönetimin, güvenlik politikalarının gerçekten etkili olup olmadığını kontrol etmesine olanak tanır.

Sızma testi Sertifikasyonu, bir yangın tatbikatı gibi düşünülebilir. Bir güvenlik politikasının eksik olan yönlerini ortaya çıkaracaktır. Örneğin, birkaç güvenlik politikası, yönetim sistemlerine yönelik bir saldırıyı önlemeye ve tespit etmeye çok fazla odaklanır, ancak bir saldırganı tahliye etme sürecini ihmal eder.

Bir sızma testi Sertifikasyonu sırasında, kuruluşunuz saldırıları tespit ederken, güvenlik personelinin  etkili bir şekilde uzaklaştır  saldırganın sistemden verimli bir şekilde zarar görmeden önce.

Şirketinize veya uygulamanıza giden en riskli yollar hakkında geri bildirim sağlarlar. Penetrasyon test uzmanları, alışılmışın dışında düşünür ve gerçek dünyadaki bir saldırganın yapacağı gibi, mümkün olan her şekilde sisteminize girmeye çalışır. Bu, ölçülemez  güvenlik veya geliştirme ekibinizin asla dikkate almadığı büyük güvenlik açıkları.Sızma testleri tarafından oluşturulan raporlar Sertifikasyon verir  gelecekteki herhangi bir güvenlik yatırımına öncelik verme konusunda size geri bildirimde bulunur.

Penetrasyon testi Sertifikasyonu raporları, eğitimin  hatalar.Geliştiriciler ancak görebilirse  dışarıdan bir saldırgan bir uygulamaya veya uygulamanın bir bölümüne girdi ve  geliştirmeye yardımcı olurlarsa, savaşlara çok daha fazla motive olurlar  güvenlik eğitimleri ve oluşturmaktan kaçının  gelecekte benzer hatalar.

Hedef Bilgisine Dayalı Sızma Testi Türleri:

Kara Kutu

Saldırgan hedefi bilmediğinde, kara kutu sızma testi olarak adlandırılır. Bu tür çok zaman gerektirir ve kalem test cihazı, güvenlik açıklarını ve zayıf noktaları bulmak için otomatik araçlar kullanır.

Beyaz Kutu

Sızma test cihazına hedef hakkında tam bilgi verildiğinde, buna beyaz kutu sızma testi denir. Saldırganın IP adresleri, yerinde kontroller, kod örnekleri, işletim sistemi ayrıntıları vb. hakkında eksiksiz bilgisi vardır. Kara kutu sızma testine kıyasla daha az zaman gerektirir.

Gri Kutu

Test kullanıcısının yarısı  hedef hakkında bilgi, gri kutu penetrasyon testi olarak adlandırılır. Bu durumda, saldırgan URL’ler, IP adresleri vb. gibi hedef bilgiler hakkında bir miktar bilgiye sahip olacak, ancak tam bilgiye veya erişime sahip olmayacaktır.

Test Edicinin Konumuna Göre Sızma Testi Türleri:

 • Sızma testi ağ dışından yapılıyorsa buna harici sızma testi denir
 • saldırgan ağ içinde bulunur, bu senaryonun simülasyonu dahili sızma olarak adlandırılır. test
 • Hedeflenen testler genellikle kuruluşun BT ekibi ve birlikte çalışan Sızma Testi ekibi tarafından gerçekleştirilir
 • Kör bir sızma testinde, sızma test cihazına kuruluş dışında hiçbir ön bilgi verilmez. ad
 • Çift kör bir testte, en fazla, kuruluş içinde yalnızca bir veya iki kişi bir testin yürütülmekte olduğunun farkında olabilir

Yapıldığı yere göre Penetrasyon testi türleri:

Ağ Sızma Testi

Ağ Sızma Testi etkinliği, kuruluşun ağ altyapısıyla ilgili zayıflıkları ve güvenlik açıklarını keşfetmeyi amaçlar. Güvenlik duvarı yapılandırması & baypas testi, Duruma dayalı analiz testi, DNS saldırıları vb. Bu test sırasında incelenen en yaygın yazılım paketleri şunları içerir:

 • Güvenli Kabuk(SSH)
 • SQL Sunucusu
 • MySQL
 • Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP)
 • Dosya Aktarım Protokolü

Uygulama Sızma Testi

Uygulama Sızma Testi’nde, sızma test cihazı, web tabanlı uygulamalarda herhangi bir güvenlik açığı veya zayıflığı bulunup bulunmadığını kontrol eder. ActiveX, Silverlight ve Java Applet’leri ve API’ler gibi temel uygulama bileşenlerinin tümü incelenir. Bu nedenle, bu tür testler çok zaman gerektirir.

Kablosuz Sızma Testi

Kablosuz Sızma Testinde bir kurumda kullanılan tüm kablosuz cihazlar test edilir. Tabletler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar vb. öğeleri içerir. Bu test, kablosuz erişim noktaları, yönetici kimlik bilgileri ve kablosuz protokoller açısından güvenlik açıklarını tespit eder.

Sosyal Mühendislik

Sosyal Mühendislik Testi, kuruluşun bir çalışanını kasten kandırarak gizli veya hassas bilgileri elde etmeye çalışmayı içerir. Burada iki alt kümeniz var.

 • Uzaktan test – elektronik bir yolla hassas bilgileri ifşa etmesi için bir çalışanın kandırılmasını içerir
 • Fiziksel test – bir çalışanı tehdit etmek veya şantaj yapmak gibi hassas bilgileri toplamak için fiziksel bir yolun kullanılmasını içerir< /li>

İstemci Tarafı Sızma Testi

Bu tür testlerin amacı, müşterinin iş istasyonlarında çalışan yazılımlar açısından güvenlik sorunlarını belirlemektir. Birincil amacı, istemci tarafı yazılım programlarındaki güvenlik açıklarını aramak ve bunlardan yararlanmaktır. Örneğin, web tarayıcıları (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi), içerik oluşturma yazılım paketleri (Adobe Framemaker ve Adobe RoboHelp gibi), medya oynatıcılar vb.

Penetrasyon Testi Sertifikasyon Kuruluşu ve bu kuruluşa sertifika alma çabalarınızda oynayabileceğimiz rol hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sertifikasyon sürecine başlamak için fiyat teklifi de isteyebilirsiniz.

Nasıl Başvurulur

 • Belgelendirme kapsamına giren farklı ürünler veya aynı ürün gibi sertifika almanız gereken ürünü sonuçlandırın
 • Sertifikasyon detaylarını görüşmek için doldurulmuş Başvuru formu ile bize ulaşın.< /li>
 • Üretici/tüccar tarafından ilk belgelerin sunulması (Test sertifikaları dahil Sertifikasyon standardına dayalıdır)
 • Belgelerin uyumluluk gereksinimini karşıladığından emin olun.
 • Ürünü denetleyin ürünün standart gereksinimleri karşıladığından emin olmak için.
 • Son belgelerin, varsa ek açıklamalarla birlikte sunulması.
 • Nihai belge değerlendirmesi ve tavsiyesi.
 • Ödülü Uygunluk sertifikası.

Daha fazla bilgi için

Click here to know more about the detailed Ürün Belgelendirme Prosedürü

Kindly Bizimle iletişime geçin kuruluşunuz için sertifika hakkında ücretsiz bir tartışma yapmak için! Şimdi bir teklif isteyin!